Malzemeler;

 • Kıyma
 • patlıcan
 • kuru soğan
 • domates
 • biber
 • sarımsak
 • maydanoz
 • domates / biber salçası
 • Ayçiçek yağı

Baharatlar

 • pul biber
 • karabiber
 • kimyon
 • tuz

 *Kullanılan ürünlerin sayıları yapılacak yemeğin kaç kişi için olacağına göre değişmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı;

 Yemek hazırlanmaya başlamadan önce tüm sebzeler bol su ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Sebzeler kurulanırken bir yandan da patlıcanlar için tuzlu su hazırlanmalıdır. Geniş bir cam kasenin içerisinde yeterince su ile birlikte 1-2 silme kaşık tuz atılmalıdır. Ardından patlıcanlar pijama deseni gibi bıçak ile yarım kabuklu kalacak şekilde ve küp küp kesilmelidir. Tüm patlıcanlar kesildikten sonra hazırlanan tuzlu suyun içerisine atılmalı ve 10 dakika bekletilmelidir. Patlıcanlar yağda kızartılmak istenirse; geniş bir tava seçilerek içerisine yeteri miktarda yağ konulmalıdır. Patlıcanların yağı çok çektiği düşünülürse kızartacağınız miktara bağlı olarak yağı çoğaltabilirsiniz.

 Yağ iyice kızıştıktan sonra patlıcanlar kızartılmalı ve kızartılıp tavadan alındıktan sonra fazla yağı çekmesi için kağıt havlunun üzerine konulmalıdır. Patlıcanlar fırında pişirilmek istenirse; fırın kabınıza küp küp kesilmiş patlıcanları koyduktan sonra üzerine tuz ve yarım çay bardağı kadar sıvı yağ eklenmelidir. Daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yeterli düzeye gelinceye kadar pişirilmelidir. Patlıcanlar pişerken aynı zamanda başka bir tavaya yeterli miktarda yağ koyarak kıyma da pişirilmelidir. Bu sırada yeterli miktardaki soğan ay şeklinde kesilmelidir. Pişirilen kıymanın üzerinde ay şeklinde kesilen soğanlar eklenerek birlikte biraz daha ateşte kavrulmalıdır. En son sarımsak ezici ile ezilen sarımsaklar da kıymalı ve soğanlı karışıma eklenmelidir. Biraz da tuz serpilerek bu karışım beş dakika kadar daha pişirilmelidir. Bu sırada bir yandan domates rendelenmelidir.

 Rendelenen domatesler de bu kıymalı karışıma eklendikten sonra iyice harmanlanmalı ve piştikten sonra ocaktan alınmalıdır. Kızartılan veya fırında pişirilen patlıcanlar geniş bir fırın kabına konulmalıdır. Patlıcanların üzerine tavada harmanlanan kıymalı harç eşit bir şekilde konulmalıdır. Bir yandan domates / biber salçası su ile biraz inceltilmelidir. İnceltilen bu salçalı karışım kıymalı harcın üzerine dökülmelidir. Tuz, karabiber, pul biber, kimyon vb. istediğiniz baharatlar eklenmelidir. Hoş bir görüntü olması açısından ikiye bölünmüş domates ve biberler de en üst kısma konulmalıdır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına yemek, pişirilmek üzere yerleştirilmelidir. Üzerindeki domatesler ve biberler piştikten sonra yemek hazır demektir.

Yemek tarifi bu şekildedir.

 Musakka Hakkında Kısa Bilgiler;

 Türk ve Anadolu mutfağının temel yemeklerinden birisi olup birçok Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde de kendisine yer bulan bir yemektir.

 Musakkanın bilinen ve yapılan birkaç çeşidi bulunmaktadır; patlıcanlı, kabaklı, patatesli vb. Hangi ana malzeme ile pişirmek isterseniz o sebzeyi ekleyerek damak tadınıza göre tüm çeşitlerde musakka pişirebilirsiniz.

 Yunan mutfağında da musakka kendisine yer bulmuştur. Yunan mutfağındaki musakka ile Türk mutfağındaki musakka arasındaki en temel fark; Yunan musakkasının üzerine Beşamel Sos dökülmektedir.

Bir yorum bırak

Bir Cevap Yazın